U Republici Hrvatskoj, regulacija valjanosti vozačkih dozvola prošla je kroz značajne promjene tijekom posljednjih desetljeća, posebno u pogledu starosne granice od 65 godina. Ove izmjene imale su značajan utjecaj na vozače starije životne dobi, a razumijevanje povijesti ovih promjena ključno je za sve sudionike u prometu.
Početne odredbe (s kojim rokom važenja se izdaje vozačka dozvola)
Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama iz 1992. godine, vozačka dozvola izdavala se s rokom važenja do 65. godine života vozača. Nakon navršene 65. godine, vozači su morali obnavljati vozačku dozvolu svakih tri godine, što je uključivalo obvezan liječnički pregled radi provjere zdravstvene sposobnosti za sigurno upravljanje vozilom.
Izmjene iz 2015. godine
Dana 11. lipnja 2015. godine, stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojima je ukinuta obveza liječničkog pregleda za vozače starije od 65 godina prilikom produljenja vozačke dozvole. Ova promjena značila je da se vozačke dozvole za kategorije AM, A1, A2, A, B, BE, F i G izdaju s rokom važenja od 10 godina, bez obzira na dob vozača. Obveza zdravstvenog pregleda ostala je samo u slučajevima kada je to naznačeno u zdravstvenom uvjerenju na temelju kojeg je vozačka dozvola izdana.
Daljnje promjene i aktualno stanje
Zakon o sigurnosti prometa na cestama kontinuirano se prilagođava potrebama društva i sigurnosnim standardima. Tako su 30. srpnja 2022. godine stupile na snagu nove izmjene i dopune Zakona, kojima su uvedene dodatne novosti u zakonsku regulativu na području sigurnosti prometa na cestama.
Međutim, ove izmjene nisu ponovno uvele obvezne liječničke preglede za vozače starije od 65 godina prilikom produljenja vozačke dozvole.
Utjecaj na vozače
Ukinuće obveznih liječničkih pregleda za vozače starije od 65 godina donijelo je olakšanje mnogima, smanjujući administrativne prepreke i troškove. Ipak, važno je naglasiti da sigurnost u prometu ostaje prioritet. Stoga se svim vozačima, bez obzira na dob, preporučuje redovito praćenje svog zdravstvenog stanja i, u slučaju bilo kakvih promjena koje bi mogle utjecati na sposobnost upravljanja vozilom, konzultacija s liječnikom.
Zaključak
Promjene u zakonodavstvu vezane uz valjanost vozačkih dozvola i obveze vozača starije dobi odražavaju nastojanja da se usklade sigurnosni standardi s praktičnim aspektima života građana. Iako trenutno ne postoji obveza liječničkog pregleda za produljenje vozačke dozvole nakon 65. godine, odgovornost je svakog pojedinca da procijeni svoju sposobnost za sigurno sudjelovanje u prometu. Pravovremene informacije i svijest o vlastitom zdravstvenom stanju ključni su za sigurnost svih sudionika u prometu.